Juridiskie džungļi uzņēmējdarbības sākumā

Šoreiz šis būs tāds personīgāks stāsts ar garāku ievada daļu. Par juridiskajiem džungļiem un pārskatu, kā nonākt pie savai situācijai atbilstošākās juridiskās darbības formas. Par vēlmi atrast vispiemērotāko veidu nodarboties ar lietām, kas man patīk, dara prieku. Par kurām varu saņemt atlīdzību un, nebaidoties no nepatikšanām ar nodokļu iestādēm, brīvi varu par to stāstīt citiem.

Ievada vietā

Mans Džungļu Džeinas karjeras sākums bija pirms nu jau daudziem gadiem un gaužām prozaisks. Daudzajos darba un personīgās izaugsmes gados biju uzkrājusi pieredzi, prasmes un zināšanas, kas prasīties prasījās pēc plašāka pielietojuma. Vēlējos piedāvāt dažādas nodarbības ne vien profesionālai attīstībai, bet arī personīgajai izaugsmei. Toreiz tikai iztēlojos (bet tagad arī pēc pieredzes un atsauksmēm zinu), ka manās nodarbībās piedalās gan sievietes, gan vīrieši, un nodarbībai beidzoties, viņi aiziet savās gaitās mierīgāki, bagātinājušies, ar lielāku skaidrību par savu situāciju un reālām idejām par nākamajiem soļiem. Jau par to iedomājoties vien, man mirdzēja acis un dvēsele priecīgi gavilēja. Un tas joprojām nav mainījies!. 🙂

Atpakaļ pie džungļiem

Tajā laikā strādāju pilnas slodzes darbu, un nevēlējos sevi pārāk apgrūtināt ar grāmatvedības kārtošanu . Meklēju iespējas, kā likumīgi varētu laiku pa laikam vadīt kādas nodarbības, ar drošu sirdi informējot par tām publiski, jo sākumā nodarbības uzskatīju par savu hobiju un tās vadīju neregulāri – tad, kad atnāca izjūta, ka ir īstais brīdis. Kopumā visam izbūros cauri, bet kamēr atradu īsto modeli sev (neskatoties uz visu manu prasmi analizēt tiesību normas un salikt kopā ar praksi), tas prasīja vairākus gadus.

Atbalsts jaunajiem uzņēmējiem

To, ka es neesmu vienīgā ar tādiem jautājumiem, labi redzēju arī vēlāk, jau pasniedzot Nodarbinātības valsts aģentūras klientiem seminārus tostarp arī par to, kā uzsākt savu uzņēmējdarbību. Un arī klienti manā supervizora/kouča/konsultanta praksē ik pa laikam nāk ar to pašu neskaidrību – ir ideja un ir vēlme pamēģināt darboties, bet nav skaidrs, no kura gala ķerties klāt.

Nesaņemot atbalstu, cilvēkam ir pavisam viegli zaudēt dūšu un atmest visam ar roku. Kad Facebook grupā „Uzņēmējdarbības sākums paša spēkiem” atkal bija jautājums par piemērotāko savas prakses reģistrēšanas formu, atbildēju un sagatavoju īsu pārskatu.

No idejas līdz legāliem ienākumiem

Visu ceļu no idejas līdz brīdim, kad legāli var sākt pieņemt maksājumus par saviem pakalpojumiem vai precēm, var sadalīt piecos posmos.

1. Uzņēmējdarbības forma

Izdomā, vai izvēlētā uzņēmējdarbības forma būs tāda, kur atbildēsi ar visu savu mantu, vai arī gribēsies, lai neizdošanās gadījumā atbildība primāri aprobežotos ar ieguldīto mantu un finanšu līdzekļiem. Šī soļa ietvaros būtu jāapsver, cik stabils būs Tavs bizness, kāda būs Tavu klientu struktūra, kādi ir riski un kāda varbūtība, ka neizdošanās gadījumā kreditori varētu ķerties klāt Tavai mantai un naudai un ko Tu pats vai pati izjūtu līmenī domā par to. Varbūtība var būt augsta, ja piemēram, tiek ņemts kredīts, piesaistītas investīcijas, piedāvāti ambiciozi nepārbaudīti pakalpojumi juridiskām personām utt., un visas cerības par finanšu stabilitāti ir balstītas uz Tava produkta noietu, kas var arī nerealizēties.

2. Grāmatvedība

Izdomā, cik spēcīgs Tu esi grāmatvedībā un cik daudz personīgi gribēsi ar to nodarboties. Ja neesi ar grāmatvedību un nodokļiem uz Tu, tad opcijas ir divas – atrast kādu, kurš Tev palīdz ar šo tikt galā (un tad grāmatvedības kārtošanas sistēmai īsti nav nozīmes), savukārt, ja gribi izmēģināt spēkus vai arī grāmatvedisku darīšanu Tev nav daudz, vari to kārtot pats, tad vienkāršā ieraksta grāmatvedības sistēma būs vieglāk apgūstama un patstāvīgi realizējama.

3. Nodokļu maksāšanas režīms

Izdomā, kāds nodokļu maksāšanas režīms ir Tev piemērotāks. Populārā frāze par mikrouzņēmumu patiesībā nav korekta, jo mikrouzņēmuma nodokli var maksāt gan SIA, gan saimnieciskās darbības veicējs (pašnodarbinātais).

4. Finansējums

Izdomā, cik daudz naudas esi gatavs ieguldīt sākuma posmā un ar ko rēķināties vēlāk. Tas ietver gan izmaksas, ko īsti nevar ietekmēt, piemēram, valsts nodevas, gan papildu izmaksas, piemēram, vai vajadzīgos reģistrācijas dokumentus sagatavosi pats/pati vai Tev vajadzēs atbalstu no malas. 

5. Lēmums un dokumentācija

izvērtē pirmos četrus posmus, pieņem galīgo lēmumu, aizpildi vajadzīgās formas un saraksti prasītos dokumentus un reģistrē savu darbību oficiāli!

Lai veiksmīgi!

Indra Markova, sertificēta supervizore, koučs, un “Audemio” vadītāja.